Druk: pojęcia i definicje


Podstawowe pojęcia zw. z przygotowanem projektu oraz definicje dokumentów cyfrowych w zależności od stopnia zaawansowania przygotowania do druku.


Definicje plików zgodnie ze stopniem przygotowania do druku.


Pliki przygotowane do druku w zalecany sposób

Format PDF

Pliki przygotowane do druku to dokumenty elektroniczne gotowe do użycia (zgodnie z naszymi wytycznymi) w procesie drukarskim bez konieczności nanoszenia zmian i poprawek.


Należy mieć na uwadze, że wszystkie ew. błędy występujące w pliku zostaną wydrukowane, przez co reklamacje z tego tytułu nie będą uznawane.

Zobacz: wytycznyne przygotowania plików do druku

Pliki wymagające sprawdzenia

usługa dodatkowo płatna

Nasi graficy ocenią Wasz projekt pod kątem druku i wskażą błędy w przygotowaniu. Sprawdzeniu będą podlegać takie parametry jak rozmiary marginesów i naddatków na przycięcie, przestrzeń barwna oraz teksty (pod kątem krzywych). Dodatkowo nasz grafik ocenia czy czarne teksty nie zawierają składowych CMY, wybrań pod kolor czarny oraz rozdzielczość zastosowanych zdjęć.


W ramach tej usługi sprawdzaniu nie podlegają błędy merytoryczne oraz ortograficzne i gramatyczne.

Przygotowanie projektu oraz pliku do druku

usługa dodatkowo płatna

Alternatywnie istnieje możliwość przygotowania projektu graficznego na podstawie wytycznych zlecającego i dostarczonych przez niego materiałów.


W ramach usługi Klienci otrzymują gotowy projekt graficzny zawierający dostarczone treści i materiały graficzne.


Projekt jest przygotowany do druku.


Dodatkowe pojęcia i definicje używane w druku:Format

Format to znormalizowany rozmiar arkusza papieru. Udostępniamy większość popularnych formatów od A7 do B1 włącznie.


Kolorystyka druku

CMYK to tzw. "pełen kolor". Niekiedy określany jako TRIADA, często występuje w kolorowych drukarkach komputerowych lub ploterach wielkoformatowych. Kolorystyki CMYK używa się w druku offsetowym i jest uznana za najbardziej popularną paletę stosowaną w druku. CMYK składa się z 4 barw podstawowych: Cyan (turkusowy), Magenta (karmazynowy), Yellow (żółty), Black (czarny). Z uwagi na ograniczone możliwości bywa, że np. w druku opakowań jest łączony z kolorami z palety Pantone.
PANTONE - na paletę składa się 15 gotowych kolorów bazowych. Po ich wymieszaniu osiąga się inne barwy specjalne. Pantone udostępnia barwy często nieosiągalne w CMYK (np. kolory metaliczne takie, jak złoty, srebrny, miedziany a także jaskrawe oraz białe).


Uszlachetnienie folią/laminatem

Powlekanie folią nadaje większej sztywności i zabezpiecza powierzchnię drukowanych materiałów przed ścieraniem lub krótkotrwałym, powierzchownym zamoczeniem. Powlekanie folią działa korzystnie na wygląd i prezentowanie się materiałów marketingowych.

Ze względu na walory estetyczne laminat matowy polecany jest szczególnie w połączeniu z nakładanym wybiórczo lakierem UV. W odróżnieniu od laminatu matowego laminat błyszczący uwydatnia głębię kolorów i kontrast.

Zapraszamy do współpracy:

Michalczyk i Prokop sp. z o.o. | Łódź 93-588 | Skrzywana 9 | Tel. +48 881 957 098 | biuro@wydrukujcyfrowo.pl